[Haber] Tutkulu Ok Taecyeon Geç Keşfedilmiş Lee Junho’ya Karşı

152324428_1

2008 yılında çıkış yapan idol grubu 2PM, sahneye çıktıları günden bu yana beş yıldır yüksek popülaritesi ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. 2PM üyeleri de diğer idoller gibi oyunculuk alanında kendilerini gösteriyorlar.

Taecyeon ilk oyunculuk çıkışını KBS2’nin dizisi “Cindirella’s Sister”da 2010 yılında yardımcı oyuncu olarak yapmıştı ve şimdi ise “Who Are You” adlı tvN dizisinde baş rol oynayarak kendini geliştirdiğini gösterdi. Öte yandan Junho ise oyunculuk çıkışını ilk kez bu yıl büyük ölçekli bir film olan “Cold Eyes” filminde Seol Kyungkoo, Jung Woosung ve Han Hyojoo gibi tanınmış başarılı oyuncularla birlikte yüksek bir performans sergileyerek yaptı.

Bu iki oyuncu Taecyeon ve Junho aynı grupta olmalarına rağmen dış görünüşleri, bulundukları gruptaki rolleri ve oyuncu olarak canlandırdıkları karakterleri itibari ile birbirlerinden oldukça farklı bir imaj çiziyorlar. İşte bu yazı aynı alt yapıdan gelmelerine rağmen birbirlerinden oldukça faklı olan oyuncular Ok Taecyeon ve Lee Junho hakkında olacak.

 # Oyunculuk için çok çalışan ve ona büyük tutku besleyen Taecyeon

152324296_2

Taecyeon oyunculuk kariyerine Junho’dan önce başlamıştı. Oyunculuğa büyük tutkuyla bağlı olan Taecyeon ne kadar çok oyunculuk yapmak istediği ve KBS2 dizisi “Cindirella’s Sister”da oynama şansı yakaladığı üzerine konuşmuştu. Yardımcı oyuncu olarak başlamıştı fakat rolü hiç de küçük değildi. Karakteri tipik başrol kadın karakter için saf  duygular besleyen nazik adamdı.

Oyunculuğu üzerine yoğunlaşılan nokta o zamanlar karakterinin duygularını nasıl yansıttığından çok karakterin kullandığı konuşma şivesini ne kadar iyi yaptığıydı. Bu, büyük ihtimalle sahnede yarattığı çekici imajla dizide oynadığı saf karakter arasındaki uçurumun insanlar üzerinde yarattığı şok etkisinin bir sonucu olmalıydı. Neyse ki kullandığı şive o kadar da kötü olmadığından izleyicilerin tepkisini çekmemişti. O zamanlar izleyicilerin idol kökenli oyunculardan beklentileri yüksekti fakat Taecyeon oyunculuğunun beklenenden daha doğal olduğuyla ilgili olumlu eleştiriler almıştı. Bu aynı zamanda insanların onun oyunculuğundan çok yüksek bir beklentisi olmadığını da gösteriyordu.  “Cinderella’s Sister”da Taecyeon tarafından anlatılması istenen ufak hikayeler vardı. Bazıları onun pek az rolü olduğundan bunun oyunculuk olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söylediler.

Açık olan bir şey vardı ki Taecyeon bizi hayal kırıklığına uğratmak yerine bize ondan beklentilerimiz olması için nedenler verdi. İzleyici kitlesi, oyuncu Ok Taecyeon’un idol Taecyeon’dan farklı karakterler canlandırması için daha büyük beklentiler içine girdi.

Taecyeon oynayacağını karakterini seçerken akıllıca tercihler yaptı. Kitleler onun çekici imajına alışıktı fakat eğer aynı imajı tekrar etmeye devam ederse zamanla daha güçlü bir şeyler bekleyeceklerdi. Böylece insanların beklentisinden daha farklı seçimler yaparak kendisi için güvenli bir tercih yapmış oldu.

152323497_3

KBS2 dizisi “Dream High”daki karanlık karakterini tutarlılıkla canlandıran Taecyeon şimdilerde ilk başrol deneyimini “Who Are You”da tamamlamış durumda. Taecyeon’un oyunculuğa olan aşkı burada sona ermiyor elbette. “Who Are You” için verdiği söyleşilerden birinde Taecyeon “İnsanlar bu rolün benim ana karakter olarak oynadığım ilk rol olduğunu söyleyecekler. Gelecekte kendimi utanç verici bir duruma düşürmemek için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.” diye konuştu. Bu da gösterdi ki kararlığı onu gelecekte de oyuncu olarak görmemizi sağlayacak.

“Who Are You” dizisinde başlangıçta, büyük ihtimalle ilk defa başrol oynamanın verdiği baskıyla bir takım sıkıntılar yaşadı fakat zamanla iyi bir takım çalışması ile diğer oyuncularla birlikte kendini dizideki rolüne kaptırdı. Belli bir yerde oyunculuk yeteneğini gösterdi. Bu yeteneği, kendini defalarca karakteriyle özdeşleştirdiğini gösterdiğinde açıktı.

Onu oyuncu olarak değerlendirebileceğimiz başka bir işi daha var: Kasım’da yayınlanacak olan ilk beyaz perde deneyimi “Marriage Blue”. Taecyeon “Marriage Blue filmindeki karakterim Woncheol benimle benzer bir karaktere sahip.” demişti.  Bu da karakteri güvenle canlandıracak gibi geliyor kulağa. Dizilerin aksine bir filmin çekilmesi daha uzun bir zaman alır. Daha çok zaman ve daha çok emek harcanır bir filme. Daha henüz profesyonel olamamış Taecyeon, dizi çekimlerindense kendine daha çok zaman verilen film çekimlerinde kendini daha rahat hissetmiş olmalı.

152324157_4

“Marriage Blue” filminin yönetmeni Hong Jiyoung’un Ok Taecyeon hakkındaki değerlendirmesi oldukça iyi. “Yedi yıldan beri aşık olan bir erkeğin güçlü duygularının yansıtılması gereken Woncheol karakteri bir oyuncu için oldukça zor bir rol. Genel kanı Taecyeon’un umut veren bir oyuncu olduğu yönünde. Odaklanma gücü yüksek ve direktiflerimizi çok çabuk kavrıyor.” dedi ve ekledi “Belki tecrübesi az olabilir ama onun önemsiz bir şeyi bile öğrenmede gösterdiği tutkusu beni etkiledi. Onun gözlerinde büyük tutkuları olan insanların gözlerini gördüm.”

Yönetmen Hong Taecyeon’un inatçı bir çalışkan olduğunu söylüyor. Ona göre Taecyeon’un oyunculuğunu geliştirmek için harika bir malzemesi var.

Filmin yönetmeni ayrıca Ok Taecyeon’un sette kendi üzerine bıraktığı etkiden bahsediyor. Dediğine göre “Yurt dışı etkinliklerini içeren sıkı bir programı olmasına rağmen onun elinden gelenin en iyisini yaptığını görmek çalışmanın hiç bir şeyden üstün olmadığına beni inandırdı.”

Taecyeon’un görevi değişik alanlarda tecrübe edinmek. Onun yapması gereken başkalarının kendine söylediklerinden bağımsız olarak dikkatli seçimler yaparak oyunculukta nasıl ilerlemesi gerektiği hakkında cesur davranmak olacak. Elbette pek çok küçük hata yapılabilir fakat asla oyuncu Ok Taecyeon’un gidişatını sarsacak büyük bir hata yapmamalı. Şu anda iyi gidiyor ve yavaş yavaş kendini geliştirmeye devam ediyor.

# Geç keşfedilen yetenekli oyuncu Junho

152323713_5

Junho “Cold Eyes” filmi ile beklenmedik bir çıkış yaptı. 2PM’i tanımayan eski jenerasyon izleyiciler onun yeni çıkış yapan genç bir oyuncu olduğunu düşündüler. Bazıları şaşkınlıkla “Ne? ‘Squirrel’ 2PM grubundan Junho muymuş?” dedi hakkında. Junho kendi rolünü, Seol Kyungkoo, Jung Woosung ve Han Hyojoo gibi deneyimli oyuncular arasında iyi kotardı ve ayrıca idol imajından kurtularak filmdeki karakterine tamamen büründü.

Uzun oyunculuk geçmişi olan biri onun hakkında “Onun oyunculuk yeteneğinin iki katını gösterdiğini söylemek abartı olmaz. Doğrusu zor olan ön plana çıkmadan oynayabilmek. Bu yüzden Junho Chungmuro’dan (Film Sektörü) geçer not almayı başardı.” dedi.

Bazıları ise onun şanslı olduğunu söylüyor. Karakteri Squirrel onun yüzüne ve imajına harika uyum sağladı. Bunun yanında sadece şanslı olması onun rolü için doğru seçim olmasını açıklayamaz. Pek çok oyuncunun kötü seçimler yapıp acınası sonuçlar aldığı oluyor. İyi bir karakter seçmek de bir oyuncunun yeteneğidir.

152324011_6

Junho’nun güçlü yanı, karakterini kendi içine hapsetmektense diğerleriyle nasıl harmanlayacağını bilmesi. Fazla tutkulu oyuncular tarafından yapılan genel bir hata olan aşırı derecede hırslılık onda yok. Öne çıkmak için abartılı bir yüz ifadesi ya da hareket yapmamak için kendini kontrol edebiliyor. Öne çıkmaya çalışmaması onu sonunda öne çıkaran nokta oluyor.

152323850_7

“Cold Eyes” yönetmeni Cho Uisuk “JYP bana  Junho için bir seçme yapmamı söylediğinde tereddütlüydüm, dürüst olmak gerekirse idoller hakkında olumsuz bir bakış açısı var. Aksine üç seçme gösterdi ki Junho karakter analizinde ve fikir yürütmede oldukça iyi. Onun oldukça sıradan yüz hatları bende yeni duygular yarattı.  Oldukça hevesli biri ve uzun zamandır bir grubun parçası olması ona filmdeki rolünü iyi kavramasında yardımcı oldu. Aynı zamanda öne çıkması gereken zamanlamayı da yakalayabiliyor.” diye konuştu.

İlk işinde ortaya çıkardığı harika oyunculuğu film endüstrisinin Junho’yu arzu etmesine neden oldu. Yüksek beklentilerin olduğu bir film olan “A Touch of Zen” için hemen seçilebildi. Bu sefer Lee Byungheon, Jun Dohyeon ve Kim Goeun ile birlikte oynayacak. Oyunculuğa olan bakış açısını geliştirme şansı yakalayacak. Bu filmdeki karakteri, Hongyi için büyük bir aşk ve tutku besleyen Yool, “Cold Eyes”de canlandırdığı Squirrel karakterinden tamamen farklı bir karakter.

Başarılı olduğu rolünü tekrar etmeyecek şekilde yeni bir karakteri deneme şansı elde ederek film dünyasının onun başka roller içinde potansiyelinin olduğunu görmesini sağlayacak.  Bir kaynağa göre “A Touch of Zen” filminin yönetmeni Park Heungsik Junho ile tanıştığında ondan çok hoşlanmış. Junho’nun bu filmdeki oyunculuğunu görmek için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Taecyeon ısrarla çalışan bir oyuncu olarak bilinirken,  Junho doğuştan gelen üstün bir yetenek olarak ortaya çıktı. İlk işiyle izleyicileri kendine hayran bırakırken, ikinci işiyle devam etmek için iyi bir şans yakaladı.  Neden oyunculuk kariyerine daha erken başlamamıştı ki? Junho’nun oyunculuğu sadece bir tutam şimdilik ve elbette henüz yeterince geniş kapsamlı değil.

İki idol de oyunculuk alanlarını genişletmek için kendilerini başka işlere hazırladılar. Taecyeon gelişimiyle küçük bir damlanın büyük bir gemiyi yüzdürebileceğini gösterirken, Junho ise ilk seferinde gösterdiği başarısıyla büyük beklentiler oluşturdu.

Yazar: Bae Seon-yeong (TenAsia)

Fotoğraflar: KBS, tvN, NEW, Cinus Entertainment

Kaynak: Naver

Çeviri: lahanakafa@2PMTurkishFans

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s